BraunAbility. Mobilność dla osób niepełnosprawnych
Czytaj także

Niewydolność krążenia, na którą przedsiębiorca zapadł jako małe dziecko, sprawiła że w wieku 14 lat mógł poruszać się już tylko na wózku inwalidzkim. Niestety pojazd ciężko się prowadził, co uniemożliwiło Ralphowi ukończenie rozpoczętych studiów.

 

Przeszkoda ta nie zniechęciła młodego Amerykanina. Postanowił wykorzystać swoje zainteresowania, zacięcie motoryzacyjne oraz umiejętności i zbudował skuter, o napędzie elektrycznym, przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

 

Nowym wynalazkiem dojeżdżał codziennie do pobliskiej fabryki, w której znalazł zatrudnienie. Jego pomysł spodobał się współpracownikom, a wielu z nich znało osoby, którym taki pojazd byłby również niezbędny. W ten sposób Ralph Braun pozyskiwał klientów do 1970 roku, konstruując skutery w wolnym czasie, po pracy, w przydomowym garażu.

 

W między czasie do pracy dojeżdżał już przerobioną ciężarówką, wyposażoną w specjalną windę własnego pomysłu. Postanowił zająć się przekształcaniem samochodów komercyjnych, w pojazdy, którymi można kierować nie zsiadając z wózka inwalidzkiego. Pierwszymi klientami, tak jak w przypadku skuterów, byli znajomi bądź osoby przez nich polecone. Z biegiem czasu do niewielkiego Winamac w stanie Indiana zaczęli przyjeżdżać klienci z odległych zakątków kraju.

 

W odpowiedzi na ogromne zapotrzebowanie Ralph zatrudnił dwóch dodatkowych pracowników, a trzy lata później zrezygnował z pracy w fabryce i poświęcił się w całości rozwojowi własnego przedsiębiorstwa BraunAbility.

 

Jego produktami zainteresowali się właściciele domów spokojnej starości, ośrodków pomocy dla ludzi niepełnosprawnych a także wojsko, które musiało zadbać o powracających z Wietnamu weteranów wojennych.

 

Obecnie firma Ralpha zajmuje się głównie dostosowywaniem pojazdów do potrzeb osób niepełnosprawnych i montowaniem oraz projektowaniem specjalnych wind.

 

W ofercie przedsiębiorstwa znaleźć można 5 różnych rodzajów vanów, o różnym stopniu trudności obsługi. Niektóre konstrukcje obsługiwane są ręcznie, inne pół- automatcycznie, a jeszcze inne całkowicie automatycznie. Klienci mogą też wybierać z pośród kilku modeli wind, w zależności od potrzeb i posiadanego samochodu.

Od ponad 30 lat centrala firmy mieści się w  Winamac, jednak zatrudnia już nie dwóch a 700 pracowników. Co więcej przedsiębiorstwo może pochwalić się rozbudowaną siecią dealerów. Na terenie USA jest ich ponad 200.

 

Adres internetowy:

 

inc.com

 

braunability.com

 

Foto: braunability.com

 

Czytaj też:

 

Portal dla niepełnosprawnych pomysłem na biznes

 

MegaVan – tanie, elektryczne pojazdy dla biznesu


Tuk tuki pomysłem na firmę transportową

 

Chcesz wiedzieć więcej?
Kliknij tu i skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci uruchomić Twoją firmę.
Nie zwlekaj. To łatwe.

ba1.JPG